Zahraničné 29. dubna 2018   07:38  |  redakce

KĽDR zatvorí svoj jadrový testovací areál

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne. / tasr/ap
Severná Kórea zatvorí v máji svoj jadrový testovací areál a zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou. Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na hovorcu juhokórejského prezidenta.

Podľa neho severokórejský vodca Kim Čong-un na piatkovom stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom povedal, že "v máji uzavrie jadrový testovací areál".

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa v piatok stretli v pohraničnej dedine Pchanmundžom, kde ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní. Čo sa týka časového pásma, Severná Kórea si ho posunula o 30 minút dozadu, poznamenala BBC.

Severná Kórea ustanovila nové časové pásmo 15. augusta 2015 - v deň 70. výročia oslobodenia Kórey od japonskej nadvlády a ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii. Severná Kórea, Južná Kórea a Japonsko používali rovnaký čas od japonskej nadvlády nad ešte jednotnou Kóreou, ktorá trvala od roku 1910 do roku 1945.

Používanie pchjongjanského času znamená skoncovanie s dedičstvom japonskej koloniálnej éry, uviedla v auguste 2015 severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Témy: KĽDR
Ďalšie články
Reklama
Reklama