Zahraničné 27. dubna 2018   08:45  |  redakce

Historický okamih. Kim Čong-un sa stretol s lídrom Južnej Kórey

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi. / tasr/ap
Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sa v piatok zišli na historickom summite v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi. Stretnutie sa začalo o 09.30 h miestneho času (02.30 h SELČ) podaním rúk oboch lídrov, pričom každý stál na svojej strane hranice, uviedla agentúra Jonhap.

Kim Čong-un potom ako prvý severokórejský vodca od konca kórejskej vojny pred 65 rokmi prekročil hranice s Južnou Kóreou. Po podaní rúk Kim neplánovane nakrátko pozval Mun Če-ina na severokórejskú stranu hranice. Obaja sa potom opäť vrátili na juhokórejskú stranu demilitarizovaného pásma.

Kim Čong-un krátko nato znovu prekvapil, keď na skupinovú fotografiu privolal členov delegácií oboch štátov. Ako prvý dorazil do demilitarizovanej zóny Mun Če-in, krátko po ňom prišiel aj Kim Čong-un. Po privítaní pozdravila lídrov čestná stráž v tradičných kórejských odevoch. Kim Čong-un sa následne podpísal do knihy návštev a s Mun Če-inom zapózoval pre fotografov. Počas celého uvítacieho ceremoniálu sa Mun i Kim usmievali.

Samotný medzikórejský summit, tretí svojho druhu v dejinách, by sa mal začať okolo 03.30 h SELČ. V severokórejskej delegácii sú aj sestra severokórejského vodcu Kim Jo-Čong a Kim Jong-nam, predseda stáleho výboru Najvyššieho ľudového zhromaždenia.
Po skončení prvej časti oficiálnych rozhovorov sa Mun Če-in a Kim Čong-un odoberú oddelene na obed, po ktorom zasadia na demarkačnej línii borovicu. Pri sadení stromu, ktoré si vyžiadal Soul, použijú zeminu pochádzajúcu z oboch Kóreí a polejú ju vodou z riek svojich krajín.

Potom sa začne druhá časť rozhovorov, po ktorej podpíšu záverečný dokument a prednesú spoločné vyhlásenie. Nakoniec sa odoberú na spoločnú večeru.

Piatkový summit bude prvým, ktorý sa bude konať v Južnej Kórei. Obe predošlé schôdzky vodcov oboch Kóreí - v rokoch 2000 a 2007 - totiž prebehli v Pchjongjangu. Očakáva sa, že summit udá tón neskoršej schôdzke amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unom, ktorá by sa mala konať koncom mája alebo začiatkom júna. Podľa Soulu sa bude venovať denuklearizácii a nastoleniu trvalého mieru na Kórejskom polostrove i zlepšovaniu vzťahov medzi oboma Kóreami.

Severokórejská agentúra KCNA uviedla, že lídri budú "úprimne" diskutovať o otázkach, ako sú zlepšenie medzikórejských vzťahov, mier, prosperita a znovuzjednotenie Kórejského polostrova. O jadrových zbraniach KĽDR sa agentúra nezmieňuje. Kim Čong-un v marci uskutočnil prekvapujúcu návštevu Číny. Išlo o "neoficiálnu" návštevu, ktorú médiá nepokrývali.

Témy: KĽDR
Ďalšie články
Reklama
Reklama