Politika 30. dubna 2018   14:32  |  redakce

Kaliňák: Neviem si predstaviť, že by nás zneužili na únos

Bývalý minister vnútra Kaliňák. / tasr
Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák prehovoril o kauze únosu vietnamského občana z Nemecka. Práve Nemci podozrievajú slovenské orgány z účasti na únose. Slováci mali Vietnamcom poskytnúť vládny špeciál a podľa Nemcov je možné, že v ňom sedel aj unesený občan.

"Neviem si predstaviť, že by oficiálna pracovná návšteva vietnamského ministra mohla byť zneužitá na iné, ako priateľské ciele. A to bez ohľadu na to, že problémovou osobou je človek, ktorý mal spreneveriť 130 miliónov dolárov v rodnej krajine a z podvodov a prania špinavých peňazí je dôvodne podozrivý aj v Nemecku. Vydanie stíhanej osoby medzi krajinami sa totiž rieši iným spôsobom. Slovensko a ministerstvo vnútra v tejto veci od začiatku poskytuje nemeckým orgánom maximálnu súčinnosť a poskytujú všetky informácie v rámci medzinárodnej právnej pomoci," napísal po troch dňoch po prevalení kauzy na svoj facebookový profil Kaliňák. 

Nemecké médiá informovali o únose vietnamského podnikateľa, niekdajšieho straníckeho funkcionára Trinh Xuan Thanha (51), ku ktorému malo dôjsť v lete 2017 v Nemecku. Podľa nemeckých médií sa na únose mala podieľať vietnamská tajná služba. Tie prípad spájajú aj s návštevou generála To Lama na Slovensku, keďže niektorí podozriví sa mohli objaviť v jeho prítomnosti v Slovenskej republike. Trinh Xuan Thanh bol podľa nemeckých médií vo Vietname odsúdený za korupciu a spreneveru miliónov dolárov.

"Na teórii o únose cez Slovensko, ktoré prezentovali nemecké médiá, nesedí viacero vecí. V prvom rade na zozname cestujúcich, ktorý nám poskytli vietnamske úrady, nebolo meno tohto stíhaného občana Vietnamu a neprevážali sme ani žiadneho ležiaceho pacienta alebo spútaného človeka. Verím, ze všetky okolnosti tohto prípadu vysvetlia oficiálne vietnamské orgány prijateľným spôsobom. Inak pôjde o zneužitie našej pohostinnosti, čo predstavuje vážne narušenie dobre rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom," dodal Kaliňák. Pracovné stretnutie vtedajšieho ministra vnútra a podpredsedu vlády SR Kaliňáka a ministra pre vnútornú bezpečnosť vo Vietname generála To Lama sa v hoteli Bôrik uskutočnilo v júli 2017. Podľa rezortu vnútra išlo o pracovnú návštevu, ktorá bola dohodnutá na stretnutí slovenskej delegácie vo Vietname a jej cieľom bolo prehĺbenie spolupráce, ako aj záujem o expertov na bezpečnosť zo strany Vietnamu.

Témy: škandál
Reklama
Reklama