Politika 29. dubna 2018   15:09  |  redakce

Fico: Prezident Kiska ma niekoľkokrát oklamal. Predčasné voľby nebudú.

Predseda Smeru Robert Fico. / tasr
Robert Fico si pomaly zvyká na to, že už nie premiérom ale iba poslancom. Aj naďalej však drží moc v rukách a rokuje na koaličných radách. Podľa Fica momentálna situácia nenaznačuje to, že by na Slovensku mali byť predčasné voľby.

"Po tom, čo jeden z koaličných partnerov chcel odísť z vlády, hrozili predčasné parlamentné voľby. Dokonca už bol aj ich termín, a to júl tohto roka. Ale pozerajúc sa na to, čo je dnes v opozícii a aká hrozba nestability by nastala, sme sa rozhodli prijať rozhodnutie, ktoré spočívalo v úplnej rekonštrukcii vlády vrátane premiéra. Myslím si, že sme ústavným spôsobom vyriešili politickú krízu. Vládna koalícia má dnes väčšinu, získala dokonca o dva hlasy viac ako moja vláda v roku 2016. Ak sa pozerám na najbližšiu schôdzu Národnej rady a aj na jeseň, zatiaľ nevidím žiadne okolnosti, ktoré by mali viesť ku skráteniu volebného obdobia," povedal Fico v rozhovore pre denník Pravda o marcovej koaličnej kríze, ktorú spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Z vlády najskôr odišiel minister kultúry Marek Maďarič a následne odstúpil aj premiér Fico a minister vnútra Kaliňák. 

Fico však tvrdí, že to, či vládna koalícia naozaj vydrží do roku 2020 bude závisieť predovšetkým od predsedov koaličných strán. "Bude to veľmi závisieť predovšetkým od predsedov politických strán, ale komunikáciu koaličnej rady vnímam ako veľmi dobrú. Teraz sa sústreďujeme predovšetkým na nový návrh sociálnych opatrení, na zvyšovanie platov," dodáva Fico. 

Bývalý premiér opäť pokračuje aj vo svojich útokoch na prezidenta Kisku. Fico tvrdí, že nie je pravdivé Kiskove tvrdenie o tom, že vláda mala informácie o pôsobení talianskej mafie na východe Slovenska. "Tvrdím, že prezident ma oklamal niekoľkokrát. Niekoľkokrát mi podal ruku na niektoré veci a oklamal ma.Pán prezident by určite privítal, keby mal vplyv nad ministrom vnútra alebo nad policajným prezídiom, pretože je v obrovskom konflikte záujmov. Médiá priniesli množstvo informácií o podozrení z nezákonného financovania jeho prezidentskej kampane, z nezákonných požiadaviek na vratku DPH zo všelijakých špeciálnych daňových operácií a všetko to preveruje polícia," dodáva Fico. 

Témy: koalícia
Ďalšie články
Reklama
Reklama