Politika 29. března 2018   08:51  |  Lubo Sulko

Škandál Smeru na východe. Raši roky sedel s Roškovou, ale o jej podnikaní vraj nič netušil

Richard Raši o škandále kolegyne vrajnič nevie. / tasr
Košickí kolegovia smeráčky Ľubice Roškovej, ktorá čelí vážnym podozreniam kvôli svojmu podnikaniu, zrazu o ničom nevedia. Aj keď s ňou roky sedeli v jednej strane a v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja.

“Odkedy už dva roky nie je poslankyňou NR SR, vôbec sa nestretávame a až do minulého týždňa som ani nevedel, že podniká. Každé takéto podozrenie vrhá zlé svetlo na celú stranu. Platí však heslo, padni, komu padni. Ak sa potvrdia tie obvinenia, ktoré boli prezentované na utorkovej tlačovej konferencii, vyvodíme z toho vážne dôsledky,“ povedal pred denník SME vicepremiér Richard Raši. Od Roškovej sa dištancuje aj okresný šéf strany v Michalovciach Emil Šurovčík. “S pani Roškovou sa veľmi nestretávame, odkedy odišla z postu okresnej predsedníčky našej strany. Informácie o jej podnikateľských aktivitách ma nepríjemne prekvapili, no nijako nesúviseli s jej straníckou činnosťou,” hovoril Ďurovčík aj napriek tomu, že Roškovú striedal vo funkcii a musí ju teda poznať.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) majú vážne podozrenie z cieleného subvenčného podvodu na poľnohospodárskych plochách na východnom Slovensku. V tejto súvislosti podali v utorok trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP), spustili kontrolu a avizujú ďalšie vážne opatrenia.

O kauze napísal Denník N. Ten upozornil na podvody s agrodotáciami, do ktorých by mala byť zapojená aj bývalá okresná šéfka Smeru-SD Ľubica Rošková. Roškovej firma Agro Porúbka podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje. Za rok 2017 mohla z európskych peňazí dostať asi 40.000 eur. 

Na základe medializovaných indícií skontrolovala PPA v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti Agro Porúbka a identifikovala konkrétne plochy. Pri analýze zistila, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) zlyhal pri aktualizácií plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Témy: škandál
Reklama
Reklama