Ekonomika 27. března 2018   12:23  |  redakce

Zásobovanie eurozóny peniazmi sa vo februári mierne spomalilo

ilustračné foto / unsplash.com/thoughtcatalog
Zásobovanie eurozóny peniazmi sa vo februári mierne spomalilo, ale drží sa blízko niekoľkoročného maxima. Ukázali to najnovšie údaje Európskej centrálnej banky (ECB).

Podľa údajov o vývoji širšej peňažnej zásoby M3, ktorá je kľúčovým ukazovateľom stavu hotovosti v ekonomike, medziročné tempo jej rastu sa vo februári znížilo na 4,2 % z januárových 4,5 %. Analytici pritom predpovedali, že sa, naopak, zrýchli na 4,6 %. Rast úverov, ktoré ECB poskytla nefinančnému sektoru eurozóny, sa tiež spomalil na 3,1 % z 3,4 % v januári.

Pôžičky domácnostiam boli vo februári stabilné. Vzrástli totiž o 2,9 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci. Ekonomika eurozóny je závislá od dostupnosti finančných prostriedkov a analytici pozorne sledujú úvery ako ukazovateľ jej zdravia.

Prekvapujúce spomalenie zásobovania regiónu peniazmi, aj keď len mierne, nasleduje po predchádzajúcich ukazovateľoch, ktoré signalizujú, že ekonomika eurozóny sa začína ochladzovať po silnom roku 2017. Aj podnikateľská dôvera v regióne sa znížila pre obavy z globálnej obchodnej vojny.

Témy: peniaze
Ďalšie články
Reklama
Reklama