Domáce 17. června 2019   10:12  |  Kristýna Maxová

Ako chrániť interiér pred extrémnymi horúčavami v lete?

Extrémne horúčavy dnes trápia aj Slovensko / Shutterstock
Extrémne horúčavy dnes netrápia len prímorské oblasti, ale aj Slovensko. Vedeli ste, že extrémne horúčavy majú výrazný vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na teploty v domácnostiach? Aby ste zabránili zvyšovaniu teploty v interiéri, ako máte chrániť interiér pred extrémnymi horúčavami v lete?

Používajte tieniaci techniku

V prímorských krajinách a v prímorských letoviskách sa stretnete s klasickými okenicami, ktoré majú interiér chrániť pred priamym slnkom. V našich končinách, najmä v južnej časti Slovenska, bývajú tiež veľmi využívané. Častejšie sa však stretnete s tieniacou technikou typickou pre naše končiny, ako moderné rolety, či interiérové žalúzie.
 
Ak ale chcete tieniacu techniku podobnú tým južanským, odporúčame vám kupovať látkové rolety. Klasické rolety bývajú navíjané na hriadeľ a sú buď otvorené, alebo skryté v kazete. Na výber máte z množstva farebných prevedení, ale aj motívov použitých na látkových roletách. Zatemnia vám miestnosť, v ktorej sa práve nachádzate.
 
Ak si ale chcete chrániť interiér pred extrémnym teplom z exteriéru, odporúčame vám mať zastreté počas celého dňa, najmä však v období medzi 11:00 a 15:00, kedy je slnko najsilnejšie.

Naučte sa správne vetrať

V letných mesiacoch stúpajú teploty už v ranných hodinách, preto ak chcete mať v interiéri príjemný vzduch, odporúčame vetrať v skorých ranných hodinách. Ak vstávate okolo 5.-6. hodiny ráno, nebudete mať problém s vetraním v takých skorých ranných hodinách. Ak ale vstávate neskôr,  okolo 8.-9. hodiny, neodporúčame vám vetrať. Zbytočne by ste si tak vpustili do interiéru teplý vzduch. Tým, ktorí si pospia dlhšie, odporúčame vetrať vo večerných hodinách, kedy je vzduch vonku opäť chladnejší.
 
Nikdy nevetrajte počas dňa. Namiesto výmeny vzduchu si vpustíte do interiéru teplejší vzduch.

Ak vám ani správne vetranie nebude vyhovovať, kúpte si klimatizáciu. Najskôr si však zistite u správcov bytových jednotiek, ktorí zabezpečujú komplexnú správu budov, čo všetko potrebujete vybaviť pred inštaláciou klimatizácie. Montáž klimatizačnej jednotky nie je podmienená stavebným povolením, no odporúča sa otvoriť túto tému na domovej schôdzi, na ktorej sa budú nachádzať okrem správcu bytového domu aj ostatní majitelia bytov. Ak bývate na dome, tomuto sa vyhnete.

Vyskúšajte dobrý trik s ľadom

Ak vám klimatizácia a správne vetranie nepostačuje, vyskúšajte trik s ľadom. Ak trávite po práci veľa času práve v obývačke, umiestnite si pred sedačku na konferenčný stolík veľkú misku s kockami ľadu. Miska musí byť na stabilnom mieste, aby ju zapnutý ventilátor, ktorý umiestnite pred stolík, nezhodil.

Ďalšie články
Reklama
Reklama