Domáce 16. června 2019   10:05  |  Kristýna Maxová

Na čo by ste sa mali zamerať pri rekonštrukcii domu?

Myslite na hydroizoláciu rizikových častí rodinného domu / Shutterstock
Porovnávať bývanie v rodinnom dome a v byte je ako porovnávať jablká s hruškami. Aj keď mladí ľudia bez záväzkov uprednostňujú bývanie v byte v centre miest, s pribúdajúcimi rokmi po založení rodiny chcú bývať práve v rodinnom dome so záhradou. Priority sa s pribúdajúcimi rokmi menia a mení sa aj predstava, ako by mal vyzerať interiér a exteriér domácnosti.

Ak uvažujete nad rekonštrukciu rodinného domu, na čo by ste sa mali predovšetkým zamerať?

Myslite na hydroizoláciu rizikových častí rodinného domu

Výkyvy v počasí sa v posledných rokoch prejavujú aj u nás. Veľký vplyv má na to globálne otepľovanie, ktoré pociťujeme už aj u nás v strednej Európe. V budúcnosti sa budeme čoraz častejšie stretávať s extrémnymi horúčavami, ale aj so silnými lejakmi, ktoré budú spôsobovať povodne a zaplavovať pivnice.
 
Ak sa chystáte rekonštruovať rodinný dom, zamerajte sa predovšetkým na kvalitnú hydroizoláciu všetkých rizikových častí – strechy, balkóna, pivnice, ale aj kúpeľne. Niet nič horšieho, ako keď vám pod vplyvom vlhkosti začnú praskať steny a začne vám padať omietka.

Vyberajte dobrú škárovaciu hmotu

Ak sa chystáte meniť obklad a dlažbu v kúpeľni a v kuchyni, okrem investície do moderného a zároveň nadčasového obkladu a dlažby investujte aj do dobrých škárovacích hmôt. Nové škárovacie hmoty musia byť stálofarebné, vodeodolné, musia odolávať plesniam a musia odolávať mechanickému poškodeniu. Práve škárovacie hmoty budú držať pokope obklad a dlažbu ako celok, preto je dôležité dať si záležať na kvalite nových škárovacích hmôt.

Čistenie komína a revízia strechy

Vykurovacia sezóna začne až o niekoľko mesiacov, avšak zabezpečovanie tuhého paliva majitelia rodinných domov riešia práve počas leta. Ak plánujete kompletnú rekonštrukciu rodinného domu, začnite od strechy. Pravidelnými revíziami strechy a strešnej krytiny dokážete zabrániť znehodnocovaniu interiéru. Dokážete odhaliť prípadné poruchy a poškodenia už v rannom štádiu, čím dokážete zabrániť katastrofe.
 
Samozrejmosťou je aj pravidelné čistenie komína. Upchaním komína si nielenže zadymíte pivnice a celý interiér rodinného domu, ale si aj zničíte kotol na tuhé palivo.
 
Nech už plánujete akúkoľvek rozsiahlu rekonštrukciu rodinného domu, zamerajte sa hlavne na to, aby vám voda nezatekala do interiéru, aby bola strecha v 100% stave a hlavne, aby vám moderné kvalitné obklady a dlažby nezačali praskať kvôli zlej škárovacej hmote.

Ďalšie články
Reklama
Reklama