Domáce 04. června 2019   21:08  |  Kristýna Maxová

Ako sa nebáť a zvládnuť pohovor do novej práce?

Skupinový rozhovor vykonáva profesionálny náborový pracovník / Shutterstock
Ako sa správať na pohovore? Aké otázky sa kladú na pohovore a aké odpovede sú najsprávnejšie? Ako sa správne pripraviť na svoje budúce zamestnanie? To všetko sú myšlienky, ktoré vám pred príchodom na pohovor kolujú v hlave a snahu správne zaujať tak trochu aj komplikujú. Určite sa to ale dá zvládnuť a my vieme ako?!

Čo vás čaká na pohovore?

Pohovor je proces oboznamovania sa s uchádzačom o zamestnanie a potenciálnym zamestnávateľom (jeho zástupcom), v dôsledku čoho chcú 2 strany získať potrebné informácie o tom, ako spolu do seba „zapadajú“. To znamená, že pôjde o obrovské množstvo informácii, kde jednou z tých významnejších môže byť aj to, či ste ukončili štúdium úspešným vypracovaním diplomovej práce a získali konkrétny titul.

Typy pracovných pohovorov

Záleží to od typu zamestnania a jazykových zručností, ktoré sa získali na jazykovom pobyte na Malte, ale aj podľa iných významných kritérií. Všetko si vopred zistite, aby ste boli pripravení. Dôležité je vedieť, či pôjde o skupinový alebo osobný pohovor.

Individuálny rozhovor

Uskutočňuje sa medzi 4 očami, ​​kde je zamestnávateľ alebo jeho zástupca na jednej strane a žiadateľ na strane druhej. Spravidla je pre uchádzačov oveľa príjemnejší.

Skupinový rozhovor

Vykonáva profesionálny náborový pracovník (špecialista na nábor) zo strany spoločnosti, ktorá potrebuje zamestnancov, so skupinou potenciálnych uchádzačov o zamestnanie. Skupinové rozhovory sa najčastejšie konajú pre masové voľné pracovné miesta v spoločnostiach, napríklad v pozícii „obchodného manažéra“.
 
Rozhovory môžu byť tiež rozdelené počtom rozhodovacích „prípadov“. Podľa tohto princípu sú rozdelené na jednoúrovňové a viacúrovňové .
 
Pre výkonné funkcie, ktoré nevyžadujú vysokú úroveň odbornej prípravy a veľkú zodpovednosť, uchádzači spravidla prechádzajú cez jedného anketára. Takéto rozhovory sa nazývajú jednoúrovňové, kde ide o konverzáciu s jednou osobou.

Ako sa správať na pohovore?

Určite budete potrebovať životopis, takže si nájdite niekoho, kto má doma plné tonery do tlačiarne a bez problémov vám ho aj vytlačí!
 
Čistota sa týka nielen vzhľadu, ale aj vášho stavu ako celku. Nikdy nechoďte na pohovor pod vplyvom alkoholu alebo po prehýrenej noci.  V očiach náborového pracovníka si okamžite vytvoríte status „rebela“ a podľa toho sa bude viesť potom aj zvyšok pohovoru.
 
Prívetivosť a dobré správanie je samozrejmosťou. Bez ohľadu na to, akú pozíciu chcete, dobré správanie a adekvátne vystupovanie vám určite dodá body navyše.
 
Nezabudnite na znalosť odbornej terminológie. Zíde sa aj všeobecná roveň erudovanosti a praxe, ktorú ste v priebehu niekoľkých rokov získali. A nezabudnite sa snažiť skrývať svoje prehnané nároky, pretože menej je niekedy viac.

Ďalšie články
Reklama
Reklama